Хакейная каманда Прэзідэнта перамагла ў першым матчы фінальнай серыі аматарскага турніру

Хакейная каманда Прэзідэнта Беларусі абыграла хакеістаў Мінскай вобласці з лікам 7:3 (2:1, 1:1, 4:1) у першым паядынку фінальнай серыі XIII Рэспубліканскіх спаборніцтваў сярод аматараў на прызы Прэзідэнцкага спартыўнага клуба.
Стартавы перыяд сустрэчы на ​​лёдзе сталічнай "Алімпік-Арэны" прайшоў ва ўпартай барацьбе, ва ўзаемных атаках. У сярэдзіне перыяду лядовая дружына кіраўніка дзяржавы атрымала колькасную перавагу, але сапернікі выдатна абараняліся і захавалі свае вароты ў недатыкальнасці. А ледзь толькі скончыўся двухмінутны штраф, як Аляксей Кувека, які вярнуўся на лёд, пасля хуткай контратакі на 12-й мінуце гульні вывеў наперад каманду Мінскай вобласці. Прапусціўшы гол, гаспадары кінуліся адыгрывацца і праз 5 мінут аказаліся ўжо ў лідарах - спачатку лік зраўняў Дзмітрый Мялешка, а затым Аляксей Круцікаў з перадачы Мікалая Лукашэнкі закінуў другую шайбу ў вароты Аляксея Грыцэнкі.

У другой дваццацімінутцы вострае саперніцтва прадоўжылася. Доўгі час абаронцы і варатары паспяхова адбівалі ўсе пагрозы, але ў сярэдзіне перыяду хакеісты Мінскага рэгіёна аднавілі раўнавагу пасля дакладнага кідка Дзмітрыя Шумскага. Пасля гэтага гаспадары зноў актывізаваліся, і калі да другога перапынку заставалася крыху больш як тры мінуты, Аляксандр Радзінскі пасля дакладнага паса Аляксандра Лукашэнкі рэалізаваў большасць - 3:2.

Ледзь толькі пачаўся заключны перыяд, як дружына кіраўніка дзяржавы адарвалася на дзве шайбы, калі вызначыўся Аляксей Баранаў. Хутка Аляксей Круцікаў, якому сёння споўнілася 40 гадоў, аформіў свой галявы дубль, а затым Андрэй Міхалёў і Павел Волчак закінулі яшчэ дзве шайбы. Госці адказалі голам Андрэя Рашчынскага.

У пераможцаў лепшым іграком сёння прызнаны Аляксей Круцікаў, у тых, хто прайграў - Дзяніс Магілатаў.

Другая гульня серыі да дзвюх перамог намечана на 11 красавіка. Калі пасля яе лік будзе роўным, то вырашальны паядынак за першае месца адбудзецца 12 красавіка.

На першым этапе спаборніцтваў хакейная каманда Прэзідэнта атрымала 6 перамог у 6 праведзеных матчах, набраўшы 12 ачкоў з 12 магчымых, і заняла першае месца ў турнірнай табліцы. У паўфінале была пераможана каманда Гродзенскай вобласці - 12:3. Хакеісты Мінскай вобласці ў рэгулярным сезоне занялі 3-е месца, а ў паядынку за выхад у фінал выйгралі ў прадстаўнікоў Брэсцкага рэгіёна з лікам 4:2.

У матчы за бронзу цяперашняга турніру каманда Брэсцкай вобласці прымае ў Баранавічах хакеістаў Гродзенскага рэгіёна.

Хакейная каманда Прэзідэнта дзесяць разоў выйгравала спаборніцтвы сярод аматарскіх каманд, па адным тытуле ў хакеістаў Гомельскай і Мінскай абласцей.

Арганізатарамі XIII Рэспубліканскіх спаборніцтваў па хакеі сярод аматараў выступаюць Прэзідэнцкі спартыўны клуб, Міністэрства спорту і турызму, Федэрацыя хакея Беларусі і Мінгарвыканкам.