Найти

Аксана Мянькова стала пераможцай у кіданні молата на міжнародным турніры ў Брэсце

Беларуска Аксана Мянькова перамагла ў спаборніцтвах ў кіданні молата на міжнародным турніры па лёгкаатлетычных кіданнях памяці заслужанага трэнера СССР Яўгена Шукевіча ў Брэсце.
Алімпійская чэмпіёнка 2008 года ў Пекіне ў сваёй лепшай, чацвёртай, спробе кінула снарад на 72 м 70 см. Як лічыць сама спартсменка, яна пачынае непасрэдную падрыхтоўку да Алімпійскіх гульняў у Рыа, таму рэзультатам засталася задаволена.

У далейшым Мянькова плануе выступленні на рэспубліканскіх спаборніцтвах. У кіданні молата ў мужчын пераможцам стаў Павел Барэйша з Гродна - 74 м 95 см. Нядрэнную форму ў стартаваўшым летнім сезоне прадэманстравала ў кіданні кап`я брастаўчанка Таццяна Халадовіч, якая ўжо ў другой спробе змагла паказаць рэзультат 64 м 28 см.

У сектары для штурхання ядра ў жанчын не было роўных Юліі Леанцюк - 18 м 51 см, у мужчын выйграў Міхаіл Абрамчук - 20 м 00 см.

Спаборніцтвы ў Брэсце праводзіліся таксама сярод юніёраў. Трэнеры адзначылі высокія рэзультаты ў падрастаючага пакалення ў жаночым кіданні молата і кап`я. Міжнародны турнір па лёгкаатлетычных кіданнях памяці заслужанага трэнера СССР Яўгена Шукевіча, які выхаваў алімпійскіх чэмпіёнаў па кіданні молата Рамуальда Кліма і Васіля Рудзянкова, з`яўляецца традыцыйным, ён праходзіць 32-і раз.