Беларускі Гнедчык і Малашанока выйшлі ў фінал чэмпіянату Еўропы па пяцібор`і

Дзве беларускія спартсменкі сталі фіналісткамі чэмпіянату Еўропы па сучасным пяцібор`і, які праходзіць у сталіцы Венгрыі Будапешце.
У чацвер удзел у жаночым адборачным турніры прынялі 39 спартсменак, падзеленых на дзве падгрупы. Абедзве прадстаўніцы нашай каманды Марыя Гнедчык і Настасся Малашанока трапілі ў паўфінал А. Уладальніца серабра фіналу Кубка свету - 2024 Гнедчык паказала 7-ы вынік у фехтаванні, 14-ы ў плаванні і 3-і ў лазер-ране і выйшла ў вырашальны старт з агульнай трэцяй пазіцыі. Малашанока таксама кваліфікавалася ў фінал, заняўшы ў падгрупе шосты радок - далей прайшлі дзевяць лепшых спартсменак.

Медалі кантынентальнага форуму ў індывідуальным заліку сярод дзяўчат будуць разыграны 13 ліпеня. У гэтым сезоне ў Будапешце Марыі Гнедчык пакарылася ўжо адно выдатнае дасягненне - менавіта тут у красавіку беларуска атрымала перамогу на трэцім этапе Кубка свету па сучасным пяцібор`і. Заўтра фіналістаў чэмпіянату Еўропы 2024 года вызначаць мужчыны, у ліку ўдзельнікаў і наш Уладзіслаў Несцераў, які напярэдадні лёгка пераадолеў стадыю кваліфікацыі.